A mézeskalács
A mézeskalács olyan sütemény, mely változatos alakjával és díszítésével sokféle jelképet jeleníthet meg, készítése komoly hagyományokkal rendelkezik. Eredetileg az istennek felajánlott ajándék, majd emberek közötti ajándék szerepét töltötte be.
Története
A méz volt a nádcukor, majd a répacukor modernkori elterjedéséig az egyetlen édesítőszer, melyből tartós és tápláló szárazsütemény készíthető, így a mézeskalács sok nép több ezer év óta ismert eledele. Az ókori görögök a halott szájába is mézeskalácsot tettek. hogy ezzel engesztelhesse ki Cerberust, az alvilág mogorva őrét. Feljegyezték, hogy Püthagorasz nem élő állatot, hanem állat formájú mézeskalácsot áldozott az isteneknek. Hazánkban már az aquincumi ásatásoknál is találtak több mézessütésre használt égetett cserépformát. A méz drágasága miatt csak ünnepi alkalmakkor készítettek belőle süteményt. Az 1200-as évektől kolostorok készítettek vallásos tárgyú figurákat, életképeket. Idővel "mézesbábos" céhek is alakultak, melyek míves díszítéseket készítettek rá, így kedvelt ajándékká vált. Bécsben 1368-ban már név szerint is említenek két mézeskalácsost. A századok alatt a díszítésnek jelképi rendszere alakult ki, vagyis mind formájában, mind díszítésében meghatározott eseményhez köthető egy szépen elkészített mézeskalács. Kedvelt vásári ajándékok voltak a mézeskalács szív, huszár, kard, baba, tányér.
Készítése
A mézeskalácsnak számtalan receptje létezik, fő összetevői a liszt, porcukor, méz, tojás. Az összetevőket összekeverik, a tésztát átgyúrják, hűvös helyen pihentetik, kilapítják, majd formázzák. A tészta jól alakítható, ám melegen ragacsossá válik. a formázás több módon történhet: kézzel, szaggató formákkal, melyek fémlemezből hajlított, körvonalat meghatározó keretek; ütőfával: fából készült formával, melybe a minta negatívja van belefaragva. Ebbe simítják a tésztát. Ezután a kalácsokat általában díszítik, kisütik.
Díszítése
A mézeskalácsot többféle módon díszíthetik:
Írókázás: tojáshabbal mintákat rajzolnak rá, ez a legelterjettebb.
Bevonják (a minták alapozásához):
-tojásfehérjével, melytől csillogó lesz;
- piros festékkel, mely a hagyományos vásári díszítés alapja;
- egyenletes tojáshabbal, melytől fehér lesz;
- kakaó folyadékkal, melytől barna lesz.
Magvakat nyomkodnak belé (napraforgó, tök, mandula, kardamomi szezám magját).
Egyéb díszítő elemek
- tükördarab,
- dekorációs papír.